Dubbla kvaltriumfer för Ola Nilsson på Rudskogen

16 september 2022, 16:51

Snabbast i Q1 – och snabbast i Q2. Ola Nilsson kommer att starta alla tre race på Rudskogen Motorsenter från polen position. – Sjukt bra! Fantastiskt! Bilen var perfekt och jag trivs uppenbarligen här trots att jag aldrig tävlat på banan tidigare, säger en belåten Nilsson, som hade Lukas Sundahl närmast bakom sig i båda kvalomgångarna.

Sundahl, som toppar mästerskapet, var två tiondelar efter i Q1, men bara fyra hundradelar långsammare än Nilsson i Q2.
– Jag är inte nöjd, men för mästerskapet var det väl hyfsat bra, sa Sundahl som var före sina två främsta konkurrenter i tabelltoppen, Emil Persson och Hampus Ericsson.
Den sistnämnde var fyra och trea medan Persson fick nöja sig med åttonde och sjunde plats.
– Jag fick inte till det och hade dessutom en del problem med trafik. Jag får åka upp mig i racen i stället, sa Persson.
Marcus Annervi, som tog sin första seger i Porsche Carrera Cup Scandinavia senast på Gelleråsen Arena, var trea i Q1, men bara åttonde man i Q2. I den andra kvalomgången genade han för mycket och fick sitt snabbaste varv struket.
I Porsche Approved Cup var Hannes Morin tiondelen för Andreas Ahlberg och toppduon i klassen startar samtliga race från elfte respektive tolfte position.
Det första av de tre racen i deltävlingen på Rudskogen Motorsenter avgörs redan kl 18.15 under fredagskvällen.

Resultat
Q1.
1. Ola Nilsson, Mtech Competition, 1:23.385
2. Lukas Sundahl, Micke Kågered Racing, +0.199
3. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, +0.293
4. Hampus Ericsson, Fragus Motorsport, +0.442
5. Edvin Hellsten, Fragus Motorsport, +0.691
6. Dennis Hauger, Porsche Experience Racing, +0.721
7. Jan Magnussen, Porsche Experience Racing, +0.871
8. Emil Persson, Kristoffersson Motorsport, +0.938
9. Robin Knutsson, WestCoast Racing, +0.941
10. Oscar Löfquist, Kjellin Motorsports, +1.850
———————————————————————-
11. Hannes Morin (A), Steber Racing, +1.967
12. Andreas Ahlberg (A), Micke Kågered Racing, +2.066
13. Ole William Nærsnes (A), Jaffa Racing, +2.116
14. Christoffer Bergström (A), Team Pampas, +2.237
15. Thomas Karlsson, Mtech Competition, +2.274
16. Hampus Hedin, Fragus Motorsport, +2.275
17. Kjelle Lejonkrans (A), Fragus Motorsport, +2.516
18. Erlend Juan Olsen (A), Jaffa Racing, +2.620
19. Albin Wärnelöv (A), Micke Kågered Racing, +2.946
20. Franck Århage (A), Arhage Motorsport, +3.081
21. Markus Lönnroth (A), Steber Racing, +4.326
22. Nermin Sipkar (A), Sipkar Motorsport, +6.967

Q2.
1. Ola Nilsson, Mtech Competition, 1:23.135
2. Lukas Sundahl, Micke Kågered Racing, +0.041
3. Hampus Ericsson, Fragus Motorsport, +0.500
4. Jan Magnussen, Porsche Experience Racing, +0.515
5. Dennis Hauger, Porsche Experience Racing, +0.551
6. Edvin Hellsten, Fragus Motorsport, +0.575
7. Emil Persson, Kristoffersson Motorsport, +0.587
8. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, +0.737
9. Robin Knutsson, WestCoast Racing, +1.358
10. Oscar Löfquist, Kjellin Motorsports, +1.563